Modele do sklejania
Uwaga – model to nie zabawka dla dzieci!
Modele plastikowe do sklejania zawierają drobne części, które trzeba wyciąć i dopasować przed sklejeniem. Wymaga to cierpliwości i umiejętności. Zgodnie z normami prawnymi nasze modele należy określić jako modele dla kolekcjonerów od 14 lat. Nie nadają się w żadnym wypadku dla dzieci w wieku 1-3. Nie mają odpowiednich certyfikatów dla tej grupy wiekowej, ponieważ nie są dla nich przeznaczone. Niebezpieczeństwo dla dzieci może stanowić zbyt mała wielkość części i ostre krawędzie.
Jak wykonać model do sklejania?
Aby wykonać model potrzebujesz najpierw zgromadzić najpotrzebniejsze materiały:
- model
- klej modelarski
- szpachlówki
- farby modelarskie
- nożyk modelarski
- pilniczek iglak
- szpilki i wykałaczki
- papier ścierny 600 i drobniejszy
- pędzelki modelarskie
Etapy wykonania modelu
-
Części z ramek lub wlewków należy wyciąć delikatnie nożykiem modelarskim i oczyścić pilniczkiem i papierem ściernym ze śladów odlewania. Następnie zgodnie z kolejnością podaną w instrukcji skleić i pomalować.
-
Klejenie najlepiej wykonać klejem do plastiku, unikając superglue, który może być niebezpieczny dla modelu i palców modelarza. Nadmiar kleju do plastiku może zniszczyć (rozpuścić) powierzchnie modelu. Szczeliny i nierówności powstałe podczas klejenia wypełniamy szpachlówką i dajemy jej czas na wyschnięcie. Wyschniętą spoinę szlifujemy, jeżeli jest to konieczne.
-
Podczas malowania należy mieć przygotowany zbiorniczki do mieszania farby, np. nakrętki od napojów i odpowiedni do rodzaju farby rozcieńczalnik. Mieszamy farbę przełożoną do zbiorniczka z rozcieńczalnikiem do konsystencji mleka i nakładamy cienką warstwą raz przy razie wzdłuż długiej osi malowanego elementu. Dajemy czas do wyschnięcia i malujemy powtórnie (lub nawet więcej razy, pozwalając na całkowite wyschnięcie farby między malowniami) dla uzyskania pełnego pokrycia i gładkiej powierzchni. .
-
Na koniec naklejamy kalkomanie. Należy zgodnie z instrukcją modelu na chwilę zamoczyć je w wodzie i odstawić na bok (np na suchą bibułkę lub gazetę) do nasiąknięcia i rozpuszczenia kleju. Po ok. minucie można już delikatnie zsunąć kalkomanie pędzelkiem na zwilżone wodą miejsce przeznaczenia na modelu. Oznaczenie można następnie delikatnie ustawić we właściwym położeniu i docisnąć bibułką usuwając nadmiar wody. Więcej o kalkomaniach do modeli znajdziesz w naszym poradniku.