40007 Hurricane Mk IIb 1/48
- 40007
- Producent: Arma Hobby
-
Dostępność:
Jest
-
Historia ceny
Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 146,09 zł brutto - Rodzaj: Model samolotu
- Materiał: plastik
- Skala: 1/48
Model myśliwca Hurricane Mk IIb w skali 1/48, wypraski Arma Hobby.
Hurricane Mk IIb - model plastikowy w skali 1/48,
W skład zestawu wchodzą:
- części plastikowe (w tym nowa ramka do wersji B)
- kalkomanie (3 warianty oznakowania)
- maski do kabiny i kół
Warianty oznakowania:
- Hurricane Mk IIb “Hurribomber”, BE489/AE-Q “Butch the Falcon”, 402. Dywizjon RCAF, Warmwell, luty 1942 r.
- Hurricane Mk IIb Z3171/SW-P “Hyderabad City”, 253. Dywizjon RAF, Hibaldstow, pilot F/SGT. J.C. Tate, zima 1941/42 r.
- Hurricane Mk IIb, Z3675/WX-B, 302. Dywizjon PSP, Church Stanton, sierpień 1941 r.
Samolot myśliwsko-bombowy Hawker Hurricane Mk IIb
Hawker Hurricane Mk.II to rozwinięcie słynnego myśliwca konstrukcji Sydneya Camma. Powstał poprzez zabudowanie w standardowym płatowcu mocniejszego silnika Rolls-Royce Merlin XX wyposażonego w dwustopniową sprężarkę. Rozwiązanie to znacznie poprawiło osiągi samolotu. Nowa wersja oznaczona jako Hurricane Mk.IIa, z niezmienionym uzbrojeniem, oblatana została 11 czerwca 1940 r. a już w sierpniu tego roku pierwsze egzemplarze trafiły na uzbrojenie dywizjonów RAF.
W tym czasie firma Hawker prowadziła badania mające na celu poprawienie uzbrojenia strzeleckiego. Grube skrzydło pozwalało na zastosowanie działek i karabinów maszynowych w różnych konfiguracjach. Początkowo wprowadzono wariant z 12 karabinami maszynowymi 7.69 mm w skrzydłach, pod oznaczeniem Hurricane Mk IIb. Niestety mały kaliber uzbrojenia nie zmienił znacząco skuteczności ostrzału z tego samolotu, zwłaszcza wobec opancerzonych celów. Dlatego maszyny te stosowano później szeroko głównie do bombardowania pod nazwą „Hurribomber”. Gdy podwieszano bomby, początkowo usuwano po jednym karabinie nad miejscami montażu zaczepów bombowych. W późniejszym okresie powstały wyrzutniki bombowe z kanałem do wyrzucana łusek, co umożliwiło pozostawienie pełnego uzbrojenia.
Z biegiem czasu okazało się, że dociążony dodatkowym uzbrojeniem samolot, mimo mocniejszego silnika, nie odpowiada już wymaganiom stawianym nowoczesnym myśliwcom. Wraz z uzbrojonymi w działka Hurricanami Mk IIc, samoloty te były wykorzystywane do atakowania celów naziemnych, ogniem lufowym i przez bombardowanie, m. in. w operacji „Jubilee” – desantowi pod Dieppe. Dzięki montażowi tropikalnego filtra powstała też wersja „Trop” przeznaczona do działań w gorącym klimacie. Tak wyposażone samoloty Mk IIb i c wzięły skuteczny udział w walkach w Afryce i na Dalekim Wschodzie. Powstała także wersja pokładowa z hakiem do lądowania na lotniskowcach.