Modelarstwo - wprowadzenie
Modelarstwo to hobby, dzięki któremu poznajemy historię i rozwijamy swoje umiejętności manualne. Można wyróżnić kilka typów modelarstwa – modele sklejamy z kartonu, plastiku i żywicy, a w sklepach pojawia się coraz większy wybór modeli RC. Jeszcze inny podział to zróżnicowanie modeli ze względu na to, co sklejamy – modele samolotów, pojazdy kołowe, czołgi, okręty czy też figurki do sklejania.
Modelarstwo kartonowe – tanie ale pracochłonne
Niegdyś najpopularniejsze były modele kartonowe. Na ich sklejanie należy przygotować sobie dużo czasu i cierpliwości, gdyż każdy z elementów wycinamy osobno i odpowiednio go formujemy, a skomplikowany model może mieć ich nawet kilka tysięcy.Najtrudniej z kartonu jest złożyć modele o skomplikowanym poszyciu kadłuba, takie jak modele helikopterów.
Modele plastikowe
Modele plastikowe skleja się znacznie łatwiej, dzięki czemu szybciej osiągniemy upragnione rezultaty. Modelarstwo plastikowe i sklejenia modeli żywicznych (które jest nieco trudniejsze) kosztuje nieco więcej od sklejania modeli kartonowych – przeciętny model kosztuje około 80 złotych. Aby uatrakcyjnić model napisami, które można było oglądać na prawdziwym pojeździe, nakleja się na niego kalkomanie. Z reguły są one dołączane w zestawie, a czasem trzeba je osobno dokupić. Dla niektórych osób sklejenie modelu to dopiero początek zabawy – trzeba go jeszcze pomalować i zrobić weathering (ślady zużycia i eksploatacji). Dzięki temu będzie wyglądał jak prawdziwy pojazd.
- Zobacz: Modele plastikowe do sklejania - wprowadzenie
- Zobacz: Kalkomanie - wprowadzenie
Modele żywiczne
W naszym sklepie oferujemy głównie modele żywiczne. Są one podgrupą modeli plastikowych, ale wykonywane są w krótkich seriach, w dużym stopniu ręcznie. Z tego powodu są droższe od plastikowych, ale oferują lepszą jakość detali. Wiele samolotów i pojazdów nie jest produkowanych w plastiku, i to właśnie w żywicy dostępne są modele np. wielu polskich konstrukcji. Modele żywiczne są trudniejsze od plastikowych, ale jeżeli masz już pewne doświadczenie z modelarstwem, na pewno sobie z nimi poradzisz.
- Zobacz: Modele do sklejania z żywicy - wprowadzenie
Modele figurek
Temat poruszany w modelarstwie plastikowym i kartonowym to przeważnie pojazdy bojowe. Niektórzy modelarze nie lubią sklejać pojazdów i wybierają sklejanie figurek, pozwalające na zapoznanie się z historią , także starszą, przed pierwszą wojną światową. Figurki są także niezbędne do uatrakcyjniania dioram. Przy tych trzech typach modelarstwa wykorzystuje się w zasadzie te same akcesoria modelarskie.
- Zobacz: Modele figurek z żywicy - wprowadzenie
RC - modele zdalnie sterowane
Sklejanie modeli plastikowych i kartonowych wiąże się z długą pracą przy biurku. Jeśli nie lubisz spędzać czasu w taki sposób, spróbuj zabawy z modelami RC. Część osób kupuje gotowy model i testuje go na podwórku, natomiast inni poświęcają czas na złożenie go od podstaw. W sklepach modelarskich znajdziesz zarówno zdalnie sterowane samoloty, helikoptery i pojazdy, jak i akcesoria do ich tworzenia. Modelarze RC tworzą społeczność i wymieniają się poglądami na forach internetowych, dzięki czemu zawsze będziesz mógł zapytać kogoś o radę. Nie ma większej satysfakcji od pierwszego udanego lotu naszego samolotu.