70059 PSP Lotnisko 2WŚ 1/72
- 70059
- Producent: Arma Hobby
-
Dostępność:
Jest
-
Historia ceny
Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 37,07 zł brutto - Rodzaj: Podstawka Pod Dioramę
- Materiał: niepomalowany plastik
- Skala: 1/72
- Wielkość: 152x152mm (6 cali na 6 cali)
- Uwagi: Nie zawiera modelu samolotu!
Podstawka pod model w skali 1/72.
PSP Airfield
Uniwersalna i efektowna podstawka pod model samolotu w skali 1/72 precyzyjnie odwzorowująca powierzchnię lotniska pokrytą panelami PSP („Marston Mat”). Odpowiednia do wszystkich typów mniejszych samolotów amerykańskich na wszystkich teatrach działań II wojny światowej oraz niektórych późniejszych konfliktów, a także większości samolotów wielu innych alianckich sił powietrznych.
W zestawie link do bezpłatnego pobrania plików do samodzielnego wydrukowania na drukarce 3D elementów wyposażenia dodatkowego: gaśnicy, klinów pod koła, skrzynek narzędziowych, beczek z paliwem i brytyjskich kanistrów „flimsy”, drewnianego kozła. Po pomalowaniu i ewentualnym uzupełnieniu figurkami pilotów i obsługi stanowi atrakcyjną i prostą do wykonania dioramę.
Uwaga, nie zawiera modelu samolotu.
Prefabrykowane lotnisko
Słynne PSP to skrót od Pierced Steel Planking, zwane także Marston Mat, czyli stalowe, perforowane panele służące do utwardzenia powierzchni lotnisk. Produkowane były masowo w USA od początku II wojny światowej i wykorzystywane na wszystkich teatrach działań wojennych tam, gdzie pojawiło się amerykańskie lotnictwo: na Pacyfiku, w Europie, Afryce, a nawet na Grenlandii!
Po raz pierwszy zostały użyte podczas słynnych manewrów w Karolinie w 1941 roku, na których, jeszcze przed Pearl Harbor, Amerykanie testowali gotowość swoich sił zbrojnych do wojny. Dowódca amerykańskiego lotnictwa, generał „Hap” Arnold, określił tam PSP „osiągnięciem roku w dziedzinie wojny powietrznej”. Stamtąd też pochodziła potoczna nazwa tego wynalazku, Marston Mat, ponieważ właśnie w pobliżu miejscowości Marston odbywały się manewry.
Wykonane ze stali z dodatkiem manganu, odpornej na korozję, pojedyncze panele ważyły ok. 30 kg. Otwory pozwalały odprowadzać wodę oraz zmniejszały masę. Każdy element wyposażony był w zaczepy łączące panele w trwałą nawierzchnię. Komplet paneli pozwalających na zbudowanie kompletnego pasa startowego mieścił się w ładowni jednego statku typu Liberty. Doświadczeni budowniczowie byli w stanie zmontować go w ciągu 72 godzin od wyładunku.
Uniwersalna podstawka pod model
Plastikowa podstawka pod model PSP Airfield w skali 1/72 jest prosta, ale dzięki wierności i precyzji wykonania pozwala nawet mniej doświadczonemu modelarzowi wykonać efektowną dioramę. Wyraźna faktura powierzchni ułatwia stosowanie różnych technik modelarskich. Do każdej podstawki dodajemy link do bezpłatnych plików do samodzielnego wydrukowania na drukarce 3D z uniwersalnym wyposażeniem lotniska: gaśnicą, skrzynkami z narzędziami, beczkami na paliwo, brytyjskimi kanistrami „flimsy” i klinami pod koła, drewnianym kozłem. Wyobraźni modelarza pozostawiamy dalsze uzupełnienia niewielkiej dioramy, zdecydujcie sami, czy będą to figurki, pojazdy, zwierzęta?
Pliki do wydruku 3D (dostępny do pobrania z kodu QR na opakowaniu)
- plik do samodzielnego drukowania na drukarce żywicznej 3D, licencja dla konsumetów do niekomercyjnego zastosowania.
- Zobacz regulamin korzystania z plików §4a link.
- Jak wydrukowac plik? Przewiń do końca opisu!
Produkt udostępniany jest w postaci plików 3D w formacie STL. Jest to uniwersalny format do wymiany plików 3d do druku.
- gaśnica
- skrzynki z narzędziami
- beczki na paliwo
- brytyjskie kanistry „flimsy”
- kliny pod koła
- drewniany kozioł.
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie
Jak wydrukować plik?
Produkt udostępniany jest w postaci plików 3D w formacie STL. Jest to uniwersalny format do wymiany plików 3d do druku.
Produkt należy drukować na drukarce żywicznej, takiej jak Elegoo Mars 3 czy podobnej firm takich jak Anycubics, Phrozen itd. Minimalna rozdzielczość potrzebna dla otrzymania dobrego efektu to 4K. Przy większych rozdzielczościach, takich jak np 8K, efekt będzie jeszcze lepszy.
Plik należy opracować w programie przygotowującym pliki dla drukarki, tzw. Slicer, odpowiednim dla Twojej drukarki. W przypadku Elegoo Mars 3 jest to program ChituBox.