70063 Sea Hurricane Mk IIc 1/72
- 70063
- Producent: Arma Hobby
-
Dostępność:
Niedostepny
-
Historia ceny
Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 89,93 zł brutto - Rodzaj: Model plastikowy
- Materiał: plastik + wydruk 3D
- Skala: 1/72
Model plastikowy Sea Hurricane IIc w skali 1/72 z wydrukiem konwersji 3D
Sea Hurricane Mk IIc, model plastikowy z akcesoriami drukowanymi 3D, skala 1/72
Zestaw Sea Hurricane IIc zawiera:
- Wypraski Hurricane Mk IIc Arma Hobby
- Wydruk 3D ze spodem kadłuba, hakiem do lądowania, rurami wydechowymi, lusterkami, dzialkami 20mm.
- Kalkomania z 3 wersjami oznakowania
- Maski do kabiny (kabuki)
Malowanie i oznakowanie:
- Sea Hurricane Mk IIc, JS310 “S” – 825. Dywizjon, HMS Vindex, początek 1944 r.
- Sea Hurricane Mk IIc, NF672 “7K” – 835. Dywizjon, HMS Nairana, pilot Sub Lt. A.R. Burgham, czerwiec 1944 r.
- Sea Hurricane Mk X, AM277 – 804. Dywizjon, HMS Dasher, operacja Torch, listopad 1942 r.
Sea Hurricane Mk IIC
Wiosną 1941 r. rozpoczęto dostawy myśliwców Hurricane IIc dla RAF. Marynarka wprowadzała wtedy starsze maszyny Mk I, „znawalizowane” jako Sea Hurricane Ib. Miały słabsze silniki i 8 karabinów maszynowych. Brakowało im mocy, i już masa wyposażenia morskiego odbierała im zwinność. Działka były dla nich za ciężkie. Jednak kolejka po mocniejsze Hurricane IIc była długa, używano ich na Bliskim i Dalekim Wschodzie, wysyłano do ZSRR. Dopiero dramatyczny przebieg operacji „Pedestal” – osłony konwoju na Maltę w sierpniu 1942 r. - ostatecznie przekonał dowództwo, że „działkowe” Hurricane są na lotniskowcach niezbędne.
Po raz pierwszy użyto ich bojowo w operacji „Torch” – desancie w Afryce Północnej, gdzie na lotniskowcach zaokrętowano Sea Hurricane IIb dostosowane do standardu IIc poprzez montaż skrzydeł z działkami. Seryjne Sea Hurricane IIc miały morską radiostację i IFF oraz hak do lądowania. Zaczepów do katapulty nie stosowano, nie skracano więc klap. Skrzydła nie były składane. Podczas służby przycinano osłony podwozia, by nie zaczepiały o liny hamujące. Podwieszanie dodatkowych zbiorników paliwa bardzo zwiększało zasięg. W walce z u-bootami czasami stosowano rakiety.
Sea Hurricane IIc operowały z lotniskowców eskortowych, jako myśliwce, jak i w składzie zespołów zwalczania okrętów podwodnych. Działka pozwalały skutecznie atakować wynurzone u-booty, jak i ciężkie niemieckie samoloty rozpoznawcze, choć sprawdziły się także w obronie lotniskowca przed atakiem Me-110!