70035 Hawker Hurricane Mk IIc Expert Set
- 70035
- Producent: Arma Hobby
-
Dostępność:
Niedostepny
-
Historia ceny
Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 67,76 zł brutto - Rodzaj: Model Samolotu
- Materiał: Plastik, blaszka i maski
- Skala: 1/72
Model samolotu Hurricane Mk IIc w skali 1/72, z akcesoriami dla zaawansowanych modelarzy.
W zestawie kupisz taniej
162,61 zł
Potrzebujesz więcej informacji i inspiracji na temat tego modelu? Zajrzyj do sekcji artykułów z dokumentacją i przykładami sklejonych modeli w serwisie armahobbynews.pl link.
Hurricane Mk IIc Expert Set, Arma Hobby 1/72
Model Hurricane Mk IIc, nowe formy. Zestaw ekspercki z akcesoriami. Wypraski zmienione w stosunku do Hurricane Mk I, łatwiejszy montaż.
Zawartość zestawu:
- Części plastikowe - nowa forma
- Blaszka fototrawiona
- Kalkomanie - 4 warianty malowania i oznakowania
- Maski do malowania kabiny i kół
Malowanie i oznakowanie
- Hurricane Mk IIc, BE500/LK-A, 87 Dywizjon RAF, wiosna 1942. Pilot: S/Ldr Denis Smallwood.
- Hurricane Mk IIc, BE500/LK-A, 87 Dywizjon RAF, Operacja Jubilee, Dieppe, 19 sierpnia 1942. Pilot: S/Ldr Denis Smallwood. Loty bojowe na tym samolocie wykonywał polski pilot F/Sgt Henryk Józef Trybulec.
- Hurricane Mk IIc, Z3899/JX-W, 1 Dywizjon RAF, listopad 1941
- Hurricane Mk IIc trop, HV560/FT-Z, 43 Dywizjon RAF, Maison Blanche, Algieria, grudzień, 1942. Pilot: S/Ldr Michael "Micky" Rook
Wideo recenzja Hurricane Mk IIc Expert Set Arma Hobby 1/72
Historia samolotu Hurricane Mk IIc
Hawker Hurricane Mk.II to kolejna odmiana słynnego myśliwca konstrukcji Sydneya Camma. Powstała poprzez zabudowanie w standardowym płatowcu silnika Rolls – Royce Merlin XX wyposażonego w dwustopniową sprężarkę. Rozwiązanie to znacznie poprawiło osiągi samolotu. Nowa wersja oznaczona jako Hurricane Mk.IIa oblatana została w dniu 11 czerwca 1940r. a już w sierpniu tego roku pierwsze egzemplarze trafiły na uzbrojenie dywizjonów RAF.
W tym czasie firma Hawker prowadziła badania mające na celu poprawienie uzbrojenia strzeleckiego. Badania te polegały na zastosowaniu działek w różnych konfiguracjach. Początkowo nie przynosiły one zadowalających rezultatów, głównie z uwagi na zbyt mała moc stosowanych dotychczas silników. Dopiero zastosowanie silnika Merlin XX umożliwiło zabudowanie czterech działek British Hispano kalibru 20mm. Odmiana ta, oznaczona jako Hurricane Mk.IIc okazała się najliczniej wyprodukowaną wersją tego myśliwca. Łącznie, wraz z maszynami przebudowanymi z odmian A i B powstało 4711 egzemplarzy. Zmieniło się także przeznaczenie samolotu. Nie był to już klasyczny samolot myśliwski, ale głównie samolot myśliwsko – szturmowy. Samoloty te były wykorzystywane do atakowania celów naziemnych. Odmiana Mk.IIc była także używana z powodzeniem jako myśliwiec nocny. Taktyka ich użycia polegała zwalczaniu nocnych bombowców Luftwaffe już w pobliżu baz do których wracały po wykonaniu zadania.
Poprzez montaż tropikalnego filtra powstała wersja „Trop” przeznaczona do działań w gorącym klimacie. Tak wyposażone samoloty wzięły udział w walkach w Afryce i na Dalekim Wschodzie.
Tylko dwie polskie jednostki miały na wyposażeniu samoloty myśliwskie Hurricane Mk.IIc. Były to 309 i 318 Dywizjony Myśliwsko – Rozpoznawczy, które używały Hurricane ich do treningu. Na samolotach tych walczyli natomiast polscy piloci służący w 87 Dywizjonie RAF.
opracował Marcin Wawrzynkowski KPM
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie