Curtiss Hawk

Curtiss Hawk

W roku 1935 wzniósł się po raz pierwszy w powietrze nowoczesny, metalowy, jednopłatowy myśliwiec z wciąganym podwoziem, zaprojektowany w zakładach Curtiss-Wright na konkurs zorganizowany przez lotnictwo USA. Producent nadał mu nazwę Curtiss Hawk Model 75. Po dopracowaniu okazał się jednym z najdoskonalszych i najnowocześniejszych samolotów początkowego okresu II wojny światowej. Wszystkie jego osiągi były bardzo dobre, ale szczególnie wyróżniał się doskonałą zwrotnością, przewyższającą Messerschmitta Bf-109 i Hurricane.

Jego różne wersje rozwojowe, wyprodukowane w liczbie ponad 1000 egzemplarzy, używane były przez siły powietrzne kilkunastu państw od Afryki Południowej po Finlandię i od Brazylii po Chiny - pod różnymi nazwami.

 

W USA jako P-36 bronił Pearl Harbor, w barwach brytyjskich jako Mohawk latał głównie na Dalekim Wschodzie i Afryce, w 1940 r. we Francji jako H-75A walczył z Niemcami, a potem w barwach Francji Vichy przeciw Brytyjczykom a nawet Amerykanom, w Finlandii – przeciw Sowietom. W wielu innych krajach znany był też pod eksportową nazwą nadaną przez producenta: Hawk 75.

Dzięki tej bogatej historii oraz różnorodności malowań i oznakowań Curtiss Hawk 75 jest wyjątkowo ciekawym tematem dla modelarza. Ten typ samolotu pasuje praktycznie do każdej kolekcji samolotów z II wojny światowej.

Wszystkie seryjne Curtissy H75 wyposażone były w silniki gwiazdowe. Po dostosowaniu płatowca do silnika rzędowego Allison, powstał zupełnie nowy, legendarny samolot: Curtiss P-40, wyprodukowany w ponad 13 tys. egzemplarzy.