72001-3D RS-82 Soviet Rockets Plik-3D
- 72001-3D
- Producent: Arma Hobby
-
Dostępność:
Jest
-
Historia ceny
Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 2,66 zł brutto - Rodzaj: Akcesoria lotnicze
- Materiał: plik 3D
- Skala: 1/72
- Uwagi: Licencja niekomercyjna dla konsumentów
Plik 3D do samodzielnego druku akcesoriów, licencja dla konsumenta.
Rakiety RS-82 na prowadnicach do sowieckich samolotów
- plik do samodzielnego drukowania na drukarce żywicznej 3D, licencja dla konsumetów do niekomercyjnego zastosowania.
- Zobacz regulamin korzystania z plików §4a link.
- Jak wydrukowac plik? Przewiń do końca opisu!
Produkt udostępniany jest w postaci plików 3D w formacie STL. Jest to uniwersalny format do wymiany plików 3d do druku.
Pliki są przygotowane w trzech wersjach:
- Sam obiekt (rakieta z prowadnicą), dla modelarzy którzy samodzielnie chcą wygenerować podpory i podstawy potrzebne do druku.
- Pojedyncza rakieta z prowadnicą oraz podpory i podstawa, gotowy do wygenerowania pliku do druku w programie, którego używasz (slicer)
- Komplet 6 rakiet z prowadnicami, z podporami i podstawą, gotowy do wygenerowania pliku do druku w programie, którego używasz (slicer)
Rakiety RS-82
Chociaż pociski rakietowe odpalane z samolotów były używane dość powszechnie już w I wojnie światowej, były one tak lekkie i mało precyzyjne, że nadawały się jedynie do walki z balonami i sterowcami i szybko zostały wyparte przez nowoczesną amunicję zapalającą do karabinów maszynowych.
Poważniejsze próby z rakietowym uzbrojeniem samolotów rozpoczęto w ZSRR w końcu lat dwudziestych. Państwo to było niewątpliwie pionierem ich zastosowania w lotnictwie. W ten sposób powstała rodzina słynnych pocisków RS-82 oraz większych RS-132. Ich nazwy oznaczały „Pocisk Rakietowy kalibru 82mm” oraz „132mm”. Kaliber wynikał z sumy średnicy typowych lasek prochowych używanych jako paliwo stałe w silniku rakietowym i 5 mm grubości ścianek pocisku.
Użycie Bojowe
Bardzo proste w konstrukcji i tanie rakiety zastosowano początkowo jako pociski powietrze-powietrze. Użyto ich podczas walk z Japończykami nad Chałchin-Goł w sierpniu i wrześniu 1939 r. Rosyjskie publikacje podają, że myśliwce I-16 skutecznie zestrzeliwały rakietami japońskie samoloty, ale mimo tych sukcesów pociski RS-82 używano później już tylko do ataków na cele naziemne.
Kolejne użycie rakiet RS-82 to wojna sowiecko-fińska, ale przede wszystkim walki po ataku Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 roku. Praktycznie wszystkie typy sowieckich samolotów były przystosowane do podwieszania tego uzbrojenia, od myśliwców Polikarpowa (I-15, I-153, I-16), poprzez lekkie bombowce R-5 i R-Z, Tupolewy SB, ale także MiGi-3, ŁaGGi-3, Jaki-1, a nawet pochodzące z dostaw Lend-Lease Hurricany. Jednak na najbardziej masową skalę rakiet RS-82 i cięższych RS-132 używały szturmowe Iły-2 – praktycznie aż do końca wojny.
Liczna i różnorodna rodzina rakiet RS-82 obejmowała pociski odłamkowe, burzące, przeciwpancerne i inne. Ich skuteczność przeciwko czołgom była niewielka, głównie z powodu słabej celności, ale większe cele nieopancerzone niszczyły efektywnie, zwłaszcza gdy były odpalane salwą.
Pociski z tej rodziny, zarówno kalibru 82 jak i 132 mm, stały się także masowo wykorzystywanym uzbrojeniem słynnych katiusz – naziemnych wyrzutni rakietowych zainstalowanych na różnorodnych podwoziach samochodowych.
Pasuje do modeli samolotów:
- I-15, I-153, I-16
- R-5 i R-Z,
- Tupolew SB,
- MiG-3,
- ŁaGG-3,
- Jaki-1
- Hurricane
- Ił-2
Jak wydrukować plik?
Produkt udostępniany jest w postaci plików 3D w formacie STL. Jest to uniwersalny format do wymiany plików 3d do druku.
Produkt należy drukować na drukarce żywicznej, takiej jak Elegoo Mars 3 czy podobnej firm takich jak Anycubics, Phrozen itd. Minimalna rozdzielczość potrzebna dla otrzymania dobrego efektu to 4K. Przy większych rozdzielczościach, takich jak np 8K, efekt będzie jeszcze lepszy.
Plik należy opracować w programie przygotowującym pliki dla drukarki, tzw. Slicer, odpowiednim dla Twojej drukarki. W przypadku Elegoo Mars 3 jest to program ChituBox.