70078 Nakajima Ki-43 II Hayabusa
- 70078
- Producent: Arma Hobby
-
Dostępność:
Preorder
-
Historia ceny
- Rodzaj: Model Samolotu
- Materiał: plastik
- Skala: 1/72
- szt.
- Cena netto: 76,42 zł 94,00 zł
- Ten produkt jest dostępny w przedsprzedaży - w przypadku zamówienia czas realizacji wyniesie więcej niż 7 dni.
Model plastikowy w skali 1/72, Ki-43 II Hayabusa. Nowe formy Arma Hobby 2024! Możliwy do zakupu z dodatkowymi częściami.
Model Nakajima Ki-43 II Hayabusa w skali 1/72
Nowe formy Arma Hobby 2024!
Czekasz na model i nie możesz doczekać się promocji? Zapisz się na Newsletter!
W zestawie znajdziesz:
- Wypraski plastikowe (szare i przezroczysta)
- Kalkomanie do trzech opcji malowania
- Maski do malowania kabiny i kół
- Instrukcja
- Plik do samodzielnego druku 3D z detalami
Dodatki do wyboru:
- z dodatkową wypraską i/lub żywicznymi wydrukami 3d (po wybraniu odpowiedniej opcji)
Plik do samodzielnego druku 3D – do pobrania kodem QR lub linkiem w instrukcji modelu
Zawartość pliku 3D:
- rury wydechowe - dwa rodzaje
- tylna wręga z fotelem i pasami pilota
- wyloty luf karabinów
- chłodnica oleju
- chłodnica paliwa
Jeżeli nie posiadasz dostępu do drukarki 3D, a chcesz abyśmy wysłali powyższe elementy już wydrukowane, w sekcji dodatki do wyboru wybierz z listy opcję wydruk 3D przy zakupie!
Warianty oznakowania:
- Nakajima Ki-43 II Hayabusa, 59. Hiko-Sentai, 3. Chutai, Nowa Gwinea 1943-44 r.
- Nakajima Ki-43 II Hayabusa, 54. Hiko-Sentai, 2. Chutai, pilot: kpt. Hisashi Koshiishi, Paramuszyr, Wyspy Kurylskie 1944 r.
- Nakajima Ki-43 II Hayabusa, Hiko Dai 71. Sentai, samolot treningowy, lotnisko Hofu, Japonia, koniec 1944 r.
Nakajima Ki-43 II Hayabusa 70078
Myśliwiec Nakajima Ki-43 Hayabusa (Sokół) nazywany w kodzie alianckim „Oscar”, był w Japonii odpowiednikiem Spitfire i Messerschmitta Bf-109 – przez cały okres II wojny światowej stanowił podstawowe wyposażenie lotnictwa Cesarskiej Armii Japońskiej i przez cały ten czas był doskonalony i produkowany w kolejnych wersjach. Choć pozostawał nieco w cieniu morskiego Mitsubishi „Zero”, słynnego na froncie pacyficznym dzięki spektakularnym bitwom lotniskowców, Hayabusa odegrał główną rolę w zmaganiach nad kontynentem azjatyckim: nad Chinami, Birmą, Malajami, ale także nad Filipinami i Nową Gwineą. Walczył tam skutecznie przeciwko lotnictwom Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Holandii, walnie przyczyniając się do początkowych wielkich zwycięstw Japończyków.
Myśliwiec Ki-43 opracowano w końcu lat ’30 w zakładach Nakajima pod kierunkiem Hideo Itokawy, na bazie doświadczeń z bardzo udanym płatowcem Ki-27, który doskonale sprawdził się w walkach nad Chinami. Projekt Ki-43 oparto na specyficznej koncepcji samolotu lekkiego, o znakomitej zwrotności i wznoszeniu oraz niezłej prędkości, osiągniętych za cenę dość delikatnej konstrukcji, słabego uzbrojenia i praktycznie braku opancerzenia. Odpowiadało to japońskiej doktrynie wyrafinowanej walki manewrowej, wymagającej mistrzowskiego wyszkolenia i wielkiej odwagi pilotów. Co ciekawe, Hayabusa napędzany był takim samym silnikiem jak „Zero”. W początkowym okresie wojny, gdy japońskie armie zajmowały kolejne obszary Południowo-Wschodniej Azji, Ki-43 nie miał równych sobie przeciwników, łatwo pokonując Hurricany czy Buffalo. W późniejszym okresie „Oscary” stawały się jednak coraz bardziej przestarzałe, a ich lekka konstrukcja nie pozwalała na poważniejsze udoskonalenia. W roku 1944 zaczęły być zastępowane na głównych liniach produkcyjnych i w jednostkach bojowych przez doskonałe Ki-84 Hayate, ale aż do końca wojny utrzymywano ich produkcję, a także wykorzystywano je bojowo, także w jednostkach Kamikadze.